Батькам

Короткометражний фільм "Alike" від двох іспанських аніматорів Daniel Martinez і Rafa Cano Mendez. Ця робота отримала 64 нагороди по всьому світу.


Що може буть дорожче, ніж дитя,
Якого любиш ти до забуття?
Але піднять його на власні ноги - 
Для цього треба все життя. 


Багато цікавої інформації щодо особливостей виховання дітей, впливу оточення на виховання та розвиток дитини. Поради психологів, вікові кризи та багато іншого можна знайти за посиланням: http://ginkaguru.ru/poradi-i-sekreti/7684-jak-vihovati-ditinu.html

Шановні батьки!
Напевне, кожен з вас помітив, що ваші діти вже не такі, якими ви їх віддавали до першого класу. Вони щороку стають дорослішими, більш самостійними, вони змінюються і прагнуть змінити все довкола. Але всі ці зміни часто проходять  не так легко, як би хотілось нам. 
Наші діти стають підлітками! 
Нижче наведено деякі поради щодо того, що потрібно робити, аби максимально додати комфорту в ваше життя та життя вашої дитини в цей період.

Як знайти спільну мову з підлітком?
"Важким" у дітей прийнято називати вік приблизно від 12-13 і до 16-17 років. Саме в цьому віці вашого ласкаву, добру і чуйну дитину ніби підміняють на зле і колюче створіння, яке істерить, скандалить і все робить навпаки. Так в чому ж причина і як з цим боротися? Психологи стверджують - ніяк. 
Цей період треба просто пережити як стихійне лихо. Однак його сумним наслідком може бути втрата довіри з боку дитини і хороших стосунків із нею назавжди. Щоб цього не сталося, важливо зайвий раз не піддаватися емоціям і поводитися правильно й мудро!
1. Запам'ятайте, що в цьому віці ваша дитина начебто "виношує" свою особистість, що формується. Вона нервова і потребує дбайливого ставлення. У цій ситуації батьки повинні проявити в першу чергу турботу і підтримку.
2. Кожен тінейджер, з точки зору психології, - людина з "прикордонною" психікою. Це означає, що більш-менш явно виражений розлад нервової системи в більшості випадків є нормою.
3. Переконайтеся, що дитина має можливість певну кількість часу перебувати на самоті (одна в квартирі на час вашого від'їзду, одна в своїй кімнаті після школи і т.п.). Повірте, якщо підліток ні секунди не буває один, він поступово вибухне ("вибух" - це, відповідно, істерика).
4. Пам'ятайте також, що його кімната - це його територія. За її межами може відбуватися і вирішуватися, що завгодно, але в його кімнаті повинні діяти його закони. Батькам на замітку: стан кімнати підлітка - це стан його душі. Суворий порядок - він педантичний і акуратний, серйозний і уважний. Повний хаос - він у творчому або емоційному пошуку. Постійно різний стан речей - підліток різнобічна особистість і не може зупинитися на чомусь одному.
5. Деяка ступінь свободи необхідна підліткові не менше, ніж можливість іноді знаходиться на самоті. Ніщо не повинно насторожувати батьків сильніше (в плані благополучного психічного розвитку дитини), ніж відсутність у тінейджера потреби у свободі дій та слів.
6. Агресія підлітка, спрямована на оточуючих - це відображення підсвідомої агресії по відношенню до самого себе, так само як і любов до оточуючих неможлива без любові і поваги до власного "я". Ці почуття формуються у підростаючої людини під впливом батьківських емоцій по відношенню до неї.Фактично, саме батьки є першопричиною дитячої агресії, так чи інакше формуючи у дитини стійке почуття провини і сумніви у власній значущості через відсутність підтримки і уваги. Почуття провини руйнівно і для дітей, і для батьків.

Як висновок, пропонуємо батькам вивчити 4 основних правила спілкування з дитиною-тінейджером:-
- Не читайте лекції. У вас є 60 секунд перед тим, як увага дитини відключиться.
- Тримайте вухо гостро. Слухайте спокійно, не перебивайте тінейждера своїми зауваженнями. Замість цього задавайте короткі уточнюючі питання, типу: "Чому, ти думаєш, вона це сказала?", або "І що ти з цього приводу думаєш?", щоб показати, що ви уважно слухаєте і краще зрозуміти його емоції.
- Використовуйте мову тіла. Ви можете здатися розлюченим, навіть якщо це не так. Не стійте над підлітком, коли він сидить, і не складайте руки в боки.
- Влаштовуйте сімейні вечері. Діти, які регулярно проводять час з сім'єю, рідше потрапляють в неприємності і краще вчаться в школі.
Крім того, як би там не було, ваша дитина потребує вас!

10 ПОРАД БАТЬКАМ ПІДЛІТКІВ
1. У підлітковому віці діти починають оцінювати життя своїх батьків. Підлітки, особливо дівчатка, обговорюють поведінку, вчинки, зовнішній вигляд мам і тат, вчителів, знайомих. І постійно порівнюють. У якийсь момент результат цього зіставлення позначиться на ваших відносинах з сином або дочкою. Він може бути для вас як приємним, так і неприємним. Так що, якщо не хочете вдарити в бруд обличчям, починайте готуватися до цієї оцінки, як можна раніше.
2. Головне у ваших взаєминах з дитиною - взаєморозуміння. Щоб встановити його, ви повинні проявляти ініціативу і не таїти образ. Не слід як іти на поводу миттєвих бажань дитини, так і завжди опиратися їм. Але якщо ви не можете або не вважаєте потрібним виконати бажання сина або дочки, потрібно пояснити, чому. І взагалі, розмовляйте більше зі своїми дітьми, розповідайте про свою роботу, обговорюйте з ними їхні справи, іграшкові або навчальні, знайте їх інтереси і турботи, друзів і вчителів. Діти повинні відчувати, що ви їх любите, що в будь-якій ситуації вони можуть розраховувати на вашу пораду і допомогу і не боятися глузування або зневаги. 
Підтримуйте впевненість дітей в собі, в своїх силах, в тому, що навіть при певних недоліках (які є у кожного) у них є свої незаперечні переваги. Стратегія батьків - сформувати у дитини позицію впевненості: «все залежить від мене, в мені причина невдач або успіхів. Я можу домогтися багато чого і все змінити, якщо зміню себе».
У виховному процесі неприпустима конфронтація, боротьба вихователя з вихованцем, протиставлення сил і позицій. Тільки співпраця, терпіння і зацікавлена участь вихователя в долі вихованця дають позитивні результати.
3. Дивуйте - запам'ятається! Той, хто робить несподіване і сильне враження, стає цікавим і авторитетним. Що приваблює дитину в дорослому? Сила - але не насильство. Знання - згадайте, наприклад, одвічні «чому?» у малят. На яку їх частку ви зуміли зрозуміло і повно відповісти? Розум - саме в підлітковому віці з'являється можливість його оцінити. Уміння - тато вміє кататися на лижах, лагодити телевізор, водити машину... А мама малює, готує смачні пиріжки, розповідає казки... Зовнішній вигляд - його більшою мірою цінують дівчатка. Життя батьків, їх звички, погляди мають набагато більший вплив на дитину, ніж довгі повчальні бесіди. Важливе значення для підлітків мають і ваші доходи. Якщо ви в цій області конкурентоздатні, заздалегідь подумайте, що ви можете покласти на іншу чашу ваг, коли ваша дитина підросла поставить вас перед цією проблемою.
4. Ви хочете, щоб ваша дитина була міцною і здоровою? Тоді навчіться самі і навчіть його основам знань про свій організм, про способи збереження і зміцнення здоров'я. Це зовсім не означає, що ви повинні освоїти арсенал лікаря і призначення різних ліків. Ліки - це лише «швидка допомога» в тих випадках, коли організм не справляється сам. Ще Тіссо стверджував: «Рух може за своєю дією замінити всі ліки, але всі лікувальні засоби світу не в змозі замінити дію руху». Головне - навчити організм справлятися з навантаженнями, насамперед фізичними, тому що воно тренує не тільки м'язи, але і всі життєво важливі системи. Це праця чимала і регулярна, але і вона дає людині «почуття м'язової радості», як назвав це відчуття майже сто років тому великий лікар і педагог П.Ф. Лесгафт. Звичайно, фізичні і будь-які інші навантаження повинні відповідати віковим можливостям дитини. 
До речі, тільки фізичні вправи, у тому числі і на уроках фізкультури, можуть пом'якшити шкоду від багатогодинного сидіння за партою. Так що не поспішайте звільняти дитину від фізкультури. Це не принесе йому навіть тимчасового полегшення у напруженому шкільному житті. Навіть якщо у нього є хронічне захворювання (і тим більше!), йому необхідно займатися фізкультурою, тільки за спеціальною програмою.
І абсолютно необхідно, щоб дитина розуміла: щастя без здоров'я не буває.
5. Скільки часу в тиждень ви проводите зі своїми дітьми? За даними соціологічних опитувань, більшість дорослих в середньому присвячують дітям не більше 1,5 години в тиждень! І як сюди втиснути розмови по душах, походи в театр і на природу, читання книг і інші спільні справи? Звичайно, це не вина, а біда більшості батьків, які змушені проводити на роботі весь день, щоб наповнити бюджет сім'ї. Але діти не повинні бути надані самі собі. Добре, якщо є бабусі і дідусі, здатні взяти на себе частину проблем виховання. А якщо їх немає? Обов'язково подумайте, чим буде займатися ваша дитина в години, вільні від навчання і приготування уроків. Спортивні секції (не забудьте самі поспілкуватися з тренером) не просто займуть час, а допоможуть зміцнити здоров'я і розвинуть рухові навички та вміння. У будинку дитячої творчості можна навчитися шити, будувати літаки, писати вірші. Нехай у дитини буде свобода вибору заняття, але він повинен твердо знати: часу на неробство й нудьгу у нього немає.
6. Бережіть здоров'я дитини і своє, навчитеся разом з ним займатися спортом, виїжджати на відпочинок, ходити в походи. Який захват відчуває дитина від звичайної сосиски, засмаженої на багатті, від шматочку чорного хліба, який знайшовся в пакеті після повернення з лісу, де ви разом збирали гриби. А день, проведений у гаражі разом з батьком за ремонтом автомобіля, здасться хлопчиськові святом більш важливим, ніж катання в парку на самому «крутому» атракціоні. Тільки не пропустіть момент, поки це дитині цікаво.
Те ж саме стосується і звички до домашніх справ. Маленькому цікаво самому мити посуд, чистити картоплю, пекти з мамою пиріг. І це теж можливість розмовляти, розповідати, слухати. Пропустили цей момент - «вберегли дитину, щоб не бруднив руки, все - помічника позбулися назавжди.
7. Бажання дорослих уникнути розмов з дітьми на деякі теми привчає їх до думки, що ці теми заборонені. Ухильна або спотворена інформація викликає у дітей необґрунтовану тривогу. І в той же час не треба давати дітям ту інформацію, яку вони не запитують, з якої поки не можуть впоратися емоційно, яку не готові осмислити. Кращий варіант - дати прості і прямі відповіді на запитання дітей. Так що і самим батькам треба всебічно розвиватися не тільки в області своєї спеціальності, але і в області політики, мистецтва, загальної культури, щоб бути для дітей прикладом моральності, носієм людських чеснот і цінностей.
8. Не оберігайте підлітків надмірно від сімейних проблем, як психологічних (навіть якщо сталося нещастя, чия-то хвороба або відхід з життя, - це загартовує душу і робить її більш чутливою), так і матеріальних (це вчить знаходити вихід). Підліткові необхідні позитивні і негативні емоції. Для успішного розвитку дитини корисно зрідка відмовляти йому в чому-небудь, обмежувати його бажання, тим самим готуючи до подолання подібних ситуацій в майбутньому. Саме вміння справлятися з неприємностями допомагає підліткові сформуватися як особистості. Роль дорослої людини полягає насамперед у тому, щоб допомогти дитині стати дорослим, тобто навчити його протистояти дійсності, а не тікати від неї. Відгороджуючи дитини від реального світу, нехай навіть з найкращими намірами, батьки позбавляють його можливості придбати життєвий досвід, знайти свій шлях.
Ніколи не брешіть дитині, навіть якщо це продиктовано кращими переконаннями і турботою про його спокій і благополуччя. Діти якимось невідомим чином відчувають брехня в будь-якій формі. А того, хто обдурив раз-інший, довіри чекати вже не доводиться.
9. Якщо ви вже встигли наробити помилок у вихованні, вам буде важче, ніж на початку шляху. Але якщо у свого вихованця ви виявите хоч крапельку хорошого і будете потім спиратися на це гарне в процесі виховання, то отримаєте ключ до його душі і досягнете хороших результатів.
Такі прості і місткі поради вихователям можна зустріти в старовинних педагогічних посібниках. Мудрі педагоги наполегливо шукають навіть в погано вихованій людині ті позитивні якості, спираючись на які можна домогтися стійких успіхів у формуванні всіх інших.
10. Якщо ви зрозуміли, що були не праві, нехтували думкою сина або дочки в будь-яких важливих для них питаннях, не бійтеся зізнатися в цьому спочатку собі, а потім і дитині. І постарайтеся не повторювати цю помилку знову. Довіру легко втратити, а відновлювати її довго і важко.
 
ПАМ'ЯТКА ДЛЯ БАТЬКІВ ПІДЛІТКІВ

•  Якщо дитину постійно критикують - вона вчиться ненавидіти.

• Якщо дитину висміюють - він стає замкнутою.

• Якщо дитину хвалять - вона вчиться бути вдячною.

• Якщо дитину підтримують - вона вчиться цінувати себе.

• Якщо дитина зростає в докір - вона буде жити з постійним "комплексом провини".

• Якщо дитина зростає в терпимості - вона вчиться розуміти інших.

• Якщо дитина зростає в чесності - вона вчиться бути справедливою.

• Якщо дитина зростає в безпеці - вона вчиться довіряти людям.

• Якщо дитина росте у ворожнечі - вона вчиться бути агресивною.

• Якщо дитина зростає в розумінні і доброзичливості, вона вчиться знаходити любов у світі і бути щасливою.


Немає коментарів:

Дописати коментар